Friday, July 30, 2010
Play it again, Sam
Thursday, July 29, 2010
Wednesday, July 28, 2010
Mitalisadetta
"I put my right hand in,
I put my right hand out,
In out, in out.
shake it all about..."
Locomotion sujui melkein suomalaisen letkajenkan tavoin. Kiersimme suurta salia, suuret ja pienet, aikuiset ja lapset. Tuntui vähän kummalta pitää naapurin rouvaa vyötäisiltä kiinni.
Ruoka oli hyvää ja sitä oli riittävästi. Paikallinen herkku pig-pickin´s oli edustettuna. Jälkkärinä persikka- ja mustikkapaistosta (cobbler).
Tyttäreni kanssa tanssimme Black Eyed Peasin "I Gotta Feeling". Tytär vakuutti silmät kirkkaina, että ei nolottanut kun äiti hyppeli ylös alas.
Unihiekkaa oli vielä silmissä, kun kokoonnuimme aamiaiselle klo 6:40. Mutta illalla oli kuulemma ollut hauskaa!
Tuesday, July 27, 2010
Kutsumaton vieras
Eikä mikä tahansa kilpikonna, vaan snapping turtle (Chelydra serpentina). Nimi tulee siitä, että veijari kömpelöstä ulkomuodostaan huolimatta on sukkela nappaamaan yhtä sun toista. Esimerkiksi varomattoman tarkkailijan varpaan tai sormen. Kilpikonnan tunnistaa terävästä hännästään ja uskomattoman pitkästä teleskooppikaulasta.
Soitin miehelle töihin, että nyt tarvitaan animal rescue eli eläinpelastusta. Sillä aikaa kun mies kaahasi renkaat ulvoen pelastustoimiin minä kastelin kilpparia vesisuihkulla. Voin vaikka vannoa, että kilpikonnan katse oli lämmin ja hellä, kiitollinen. Emme vieläkään ymmärrä mistä kaukaa konna pihaamme kömpi: ihan lähellä ei ole lampia tai edes märkiä ojia. Matka oli varmasti ollut pitkä ja tukala.
Lapiota apuna käytten kilpikonna nostettiin kärryihin ja kärryt auton perään. Tottahan toki konna tunnisti vihollisen ja metallinen lapio sai aikamoista huutia. Oli myös nimensä veroinen yksilö: raskas lapio pysyi vahvojen leukojen välissä ja välillä jo pelkäsin, että mies ja lapio saattaisivat kamppailun hävitä.
Rescue van eli pelastuskärryt. Nyt puiden ja käpyjen täyttämä. Olen ajatellut kärryille jatkoelämää kukkien kotina. Olisikohan siinä ajatusta?
Mies ja lapset karauttivat lähimmän lammen rantaan. Silminnäkijät vannovat, että konna näytti onnelliselta ja helpottuneelta kun pulahti lammen syövereihin. Loppu hyvin, kaikki hyvin.
Monday, July 26, 2010
Viherpeukalon talo
Myös tällä naapurilla on puutarhan ylläpito hanskassa.
Sunday, July 25, 2010
+ 41.5° C
Thursday, July 22, 2010
1. Top Hat -arvonta - palkintona Guess lompakko
Aika ottaa miehen silinteri, top hat, hyötykäyttöön hyllyltä pölyttymästä. Aikani tätä tutkailtuani tulin siihen tulokseen, että tämä sopii oivasti arvontalipukkeiden säilytykseen. Auttaisitko minua tässä projektissa? Jos kirjaudut blogini lukijaksi, saat silinteriin viisi (5) nimelläsi varustettua lipuketta. Jos jätät kommentin tulee silinteriin kaksi (2) nimelläsi varustettua lipuketta. Siis yksi lukija voi saada yhteensä seitsemän (7) lipuketta arvontaan. Arvonta-aika päättyy tiistaina 3. elokuuta klo 24. Voittajalle lähetän sähköpostia ja tiedustelen postitusosoitteen. Lompakon postitan lahjana, kaikki kulut mulle.
Ai niin, pitää kai olla jokin kysymyskin... Mistä ilahduit tänä kesänä aivan erityisesti? Lykkyä tykö! Good luck.
Palkintona Guessin lompakko arvoltaan $36,-. Lompakossa 13 luottokorttitaskua, 3 setelitaskua, vetoketjullinen tasku takana. Väritys vaaleaa beigeä, luonnonvalkoista, hopeaa ja sisäpuolelta kultaa. On muuten rahoilla ylellinen olo tässä pussissa!
Kiikkustuoli ja pilvitaidetta
Halpaa huvia - pilvitaidetta
Pienenä makoilin ruohikolla ja katselin pilviä.
Nykyisin näpsin niistä kuvia.
Runollista. Kaunista. Hetki kuvanoton jälkeen taivas aukeni ja vettä tuli kaatamalla.
P.S. Aamu-uutisissa kerrottiin, että ihmiset ovat torstaisin kiukkuisimmillaan. Pidetään pää kylmänä ja mieli keveänä. Iloista torstaita kaikille!
Wednesday, July 21, 2010
Ruokasooda
Tuesday, July 20, 2010
Real Simple - Lempilehti
Juolahti myös mieleeni, että tässä on paljon samaa kuin suomalaisessa Evita-lehdessä. Sain kaksi numeroa lahjaksi (kiitos!) ja ihastuin ihan valtavasti.
Täytyy alkaa käyttää odotteluaikoja hyödyksi auton siivouksessa. Näillä ohjeilla auto siivotaan 15 minuutissa.
En pistäisi pahakseni tällaista sisustustyyliä.
Yritän kokeilla osaa näistä pikkuherkuista viikonloppuna. Olen jo pitemmän aikaa haikaillut tapaksen perään. Ainakin prosciutto -kinkkuun käärityt nektariinit, pienet tomaattileivät, retiisit ricottajuuston kanssa sekä katkikset inkiväärikastikkeessa saavat veden kielelle.
Monday, July 19, 2010
Kylpyhuonetaulu nro 2
Tällainen tassullinen amme olisi metka. Ei ehkä tiikerikuvioinnilla, puhtaan valkoinenkin kävisi.
Sunday, July 18, 2010
Banaanikakku
Ohje on simppeli:
2 kananmunaa
2 1/2 dl fariinisokeria (light brown sugar)
125 g voita (saahan tähän toki margariiniakin laittaa)
2 dl kermaviiliä (sour cream)
2 isoa banaania
50-75 g suklaata (Chirardellin 60% cacao chocolate on mun makuun)
4 dl vehnäjauhoja
1 tl (vähän reilu) leivinjauhetta
1 tl (vähän reilu) ruokasoodaa
vaniljasokeria teelusikka pari
kanelia (pari teelusikallista ainakin)
kardemummaa (pari teelusikallista - maun ja mieltymysten mukaan)
ripaus inkivääriä
1. Voitele kakkuvuoka jos on voideltavaa mallia.
2. Kakku paistetaan 200 C (385/390 F) asteisessa uunissa, napsauta uuni päälle.
3. Sulata voi kattilassa (minä kyllä pistän surutta mikroon).
4. Pehmennä banaani haarukalla.
5. Sulata suklaa vesihauteessa (minä kyllä pistän tämänkin mikroon).
6. Sekoita jauhojen sekaan leivinjauhe ja ruokasooda sekä mausteet.
7. Vatkaa kananmunat ja fariinisokeri vaahdoksi.
8. Lisää muna-sokerivaahtoon sulatettu voi, kermaviili, möyhennetty banaani ja sulatettu suklaa.
9. Sekoita jauhot varovasti taikinaan.
10. Kaada/kauho/lusikoi taikina kakkuvuokaan.
11. Paista kakkua 200 C asteisessa uunissa n. tunti. Paiston loppuvaiheessa (n. 15-20 minuuttia ennen tunnin täyttymistä) levittelen päälle yleensä leivinpaperin. Ei pinta pala.
Joskus sulatan pienen määrän valkosuklaata ja pursottelen sen ohueksi nauhaksi kakun koristeeksi. Nyt jäi valkosuklaat laittamatta.
